Dr.Serap Ekizler Sönmez

Akademisyen, Yazar

Çalışmalarını ağırlıklı olarak Türk-İslâm mimarisi ve İslâm sanatında geometrik desenlerin analizleri üzerine yapmakta olan araştırmacı farklı disiplinlerden beslenerek bütüncül değer üretme anlayışı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Birçok projede danışman ve eğitmen olarak yer aldı. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi. Kimya analında (derece) tamamlayarak birkaç yıl sektörde kalite kontrol müdürlüğü yaptı. Yüksek lisans ve doktora tez aşamasına kadar İslam Tarihi ve Sanatları analında aynı üniversitede yaptı. Yeditepe Üniversitesi Tarih bölümünde (%100 burslu) 4.00 GANO ile yüksek onur öğrencisi olarak doktorasını tamamladı.

FSM Vakıf Üniversitesi KURAM (Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi) bünyesinde araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Amerika merkezli Deen Arts Foundation’da IGP-program direktörü olarak projeler üretip uluslararası platformlarda dersler vermektedir. İngiltere merkezli Prince’s School’da misafir öğretim üyesi olarak zaman zaman dersler vermektedir. 

Yayınlanmış kitapları ile birlikte ulusal ve uluslararası akademik makaleleri bulunmaktadır. Yayınlanmış kitaplarından bazıları: Eskiz Defterimden Osmanlı Mimarisi/Ketebe Yayınları, Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili-3 cilt/Ketebe Yayınları, Mimar Sinan Camileri ve İslam Sanatında Geometrik Desenler/Klasik Yayınları.

Some of Works

Add Your Comment

Uluslararası Geometri ve Sanat Çalıştayı © Şirketi A’mâl – 2023. Tüm Hakları Saklıdır.
Privacy Policy / Terms of Use