Program İçeriği

Panel

İlk gün (22. Eylül. 2023): Açılış konuşması ve genel sunumlar. Herkesin katılımına açık olacak.

Açılış konuşması ve genel sunumlar. Öğleden sonra Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Doç. Dr. Elif Baga, Dr. Serap Ekizler Sönmez ve Y. Mimar Saeid Shakouri ile tanışma ve sektörde geometrik desenlerle alakalı üretim yapanların alana dair problem tespitlerinin masaya yatırıldığı ve katılımcılara söz hakkının verildiği kapalı toplantı. 

Sonraki 2 gün başvurular arasından seçilen katılımcılarla Serap Ekizler Sönmez ve Saeid Shakouri yürütücülüğünde her gün ikişer saat olmak üzere toplamda 6 saat sunum ve atölyelerden oluşan eğitim tüm güne yayılacaktır.

Son gün (24. Eylül. 2023)  SERTİFİKA PROGRAMI. 

Program Çıktıları

Medeniyetlerin kesiştiği çok katmanlı bir coğrafyanın ortaya koyduğu muazzam sanat anlayışı kaynağını bilimden alan geometrik desen uygulamalarında da gösterir. Osmanlı mimarisinin 17. yy. öncesinde özellikle Cami, Türbe ve saraylarında görebileceğimiz geometrik desenleri dönemin geometrik desen kimliğini anlamada adeta bir veri tabanı gibidir​.

Nokta- kozmos ilişkisi geometrik desenlerin arkasındaki tevhidi sanat anlayışına da bir şeyler fısıldar. Zaman zaman bu konuların da altının çizileceği, evrenin riyazî bir dille okunmasının sanata nasıl yansıdığına da işaret edileceği teknik ağırlıklı sunum ve atölye çalışmalarında usta ve sanatkârlarımız ürettikleri eserlerin mahiyeti hakkında farkındalık sahibi olacaklardır. 

Bilgi yüktür, sorumluluk yükler taşıyana. Umuyoruz ki bu sorumluluk bilinciyle geçmişten alınan yük olması gereken şekliyle geleceğe aktarılacaktır. Kültür bağlamı ile de oluşan kopukluk kaybedilen değerlerin bilgi temelli kazandırılması ile yeniden köprü inşa edilecektir. Yük olan bilginin güce dönüşeceği yarınlar için bir tuğla koyabilmenin mutluluğunu yaşıyor olacağız. 

Uluslararası Geometri ve Sanat Çalıştayı © Şirketi A’mâl – 2023. Tüm Hakları Saklıdır.
Privacy Policy / Terms of Use